Jak dobrze urządzić ogród?

iu.Parki i przestrzeń zieleni miejskiej...Przestrzeń zielona w miastach jest coraz mniej bogata, wszelkie parki i skwery są robione na jedno kopyto. Przecież jest tyle możliwości zaaranżowania tej przestrzeni w atrakcyjny d

Jak dobrze urządzić ogród? Ogród to nie tylko róże, czy drzewa owocowe, watro także mieć rośliny typu . Świetnie zajmą przestrzeń, posłużą za żywopłot i z reguły są łatwe w pielęgnowaniu.

Parki i przestrzeń zieleni miejskiej...

Przestrzeń zielona w miastach jest coraz mniej bogata, wszelkie parki i skwery są robione na jedno kopyto. Przecież jest tyle możliwości zaaranżowania tej przestrzeni w atrakcyjny dla mieszkańców sposób.

Mamy na przykład ogrody i parki w stylu angielskim, na pewno każdy kojarzy taki styl z brytyjskich filmów. Taki park z pewnością przyciągnąłby sporo ludzi chcących odpocząć od miejskiego zgiełku. Wykonanie go w Polsce nie jest niemożliwe, a koszty takiej inwestycji nie byłby większe od tego co z przestrzenią zieleni robi się teraz.


Ogrody ze wschodu

Dla europejczyków Japonia kojarzy się głównie z sushi, samurajami i dla niektórych z anime (czyli chińskimi bajkami). Jednak mało kto kojarzy ją sobie z pięknymi ogrodami, 'kraj kwitnącej wiśni' jest pięknie przyozdobiony nie tylko wiśniami.

Ogrody Japońskie to przede wszystkim harmonia i troska o detale. Taki ogród bogaty jest też w liczne symbole ważne dla Japończyków. W kwestii roślin to dominują tutaj małe i średnie drzewka (najczęściej bonsai). Nieodłącznym elementem takiego ogrodu powinna być woda, która w połączeniu ze zróżnicowanym ukształtowaniem terenu, kamieniami i trawami daje wspaniały efekt, który cieszy oko.


Japoński ogród

Ogród japoński ? ogród w tradycyjnym, japońskim stylu, spotykany przy domach prywatnych, w parkach, przy świątyniach buddyjskich i shint? oraz w pobliżu zabytków (np. zamków).

Ogród japoński ma naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić ani zniszczyć. Należy go tak pielęgnować, aby jak najstaranniej ukryć działania człowieka. Ideałem dla japońskich ogrodników jest odpoczynek wśród dzikiej przyrody. Jeden z tekstów dotyczących urządzania ogrodów japońskich (XI w.) mówi: ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj.

Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich, ale wszystkie cechuje harmonia, prostota, asymetria i elegancja. Dwa podstawowe style ogrodów to TSUKIYAMA z małymi pagórkami, kamieniami symbolizującymi góry, stawami naśladującymi morza i jeziora oraz KARESANSUI ? styl suchego ogrodu ze żwirem przedstawiającym wodę, głazami wyobrażającymi wyspy i grabionym piaskiem imitującym uderzające w nie fale.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogród_japoński