Kilka faktów i informacji o geodezji

ji, czy warto?Będąc geodeta możemy się spodziewać stałej ilości zleceń, ponieważ ciągle coś się buduje, przebudowuje lub zmienia. Wszędzie w tych miejscach potrzebny jest geodeta, więc jest to praca, której nigdy ni

Kilka faktów i informacji o geodezji Usługi świadczone przez zakłady jak na przykład są wręcz konieczne przy budowie. Usługi geodezyjne są konieczne przy tego typu inwestycjach. Jak pracują geodeci?

Praca w geodezji, czy warto?

Będąc geodeta możemy się spodziewać stałej ilości zleceń, ponieważ ciągle coś się buduje, przebudowuje lub zmienia. Wszędzie w tych miejscach potrzebny jest geodeta, więc jest to praca, której nigdy nie zabraknie. Posiadający odpowiednie uprawnienia geodeta jest w stanie obsłużyć praktycznie każdą z prac geodezyjnych i mierniczych, a co za tym idzie zwiększyć swoje grono potencjalnych klientów.

Dobry geodeta nie musi obawiać się o swoje zarobki, ale średnie zarobki w tej branży również nie są niskie.


Kwestia zmierzenia odległości i wysokości

Pomiary geodezyjne to zazwyczaj pomiary sytuacyjno- wysokościowe. Wykonuje się je przy pomocy dalmierzy optycznych lub cyfrowych, tachimetrów oraz ich nowszych odpowiedników, korzystających z technologii GPS. Używając stałych punków odniesienia geodeta jest w stanie zmierzyć odległości i różnice wysokości w odniesieniu do tych punków.

Na podstawie takich pomiarów sporządza się mapki, które służą do różnych celów administracyjnych. Czasem takie pomiary zleca urząd miasta, powiat lub klient indywidualny, który decyduje się na inwestycję w budowę nieruchomości. Dokładne pomiary są bardzo ważne przy tworzeniu takich mapek. Dlatego od geodetów wymaga się bardzo dużej staranności przy ich wykonywaniu.


Punkty odniesienia

Pewnie każdy z was kojarzy metalowe bolce pomalowane sprejem w różnych miejscach w mieście. Do tego często opatrzone jakimś numerem. Są to tak zwane osnowy geodezyjne.

Takie osnowy to zbiór punktów o określonych wielkościach fizycznych charakterystycznych dla danego rodzaju. Te punkty tworzą układy odniesienia dla prac geodezyjnych i kartograficznych. Opierając się o ich położenie można relatywnie umieścić każdy inny obiekt w tej przestrzeni i poprawnie go opisać. Rozróżnia się osnowy poziomą, wysokością oraz dwu funkcyjną.