Krótko i na temat: Geodezja

kipediaMapa do celów projektowych ? opracowanie kartograficzne w geodezji obejmujące przygotowanie dokumentacji geodezyjnej (mapy sytuacyjno-wysokościowej) niezbędnej do wykonania projektu budowlanego na terenie Polski. Szczeg

Krótko i na temat: Geodezja Dobre to podstawa, aby w naszej dokumentacji budowy nie nie pojawiły się błędy, które bywają kosztowne. Dzisiaj o geodetach.

Mapa do celów projektowych - Wikipedia

Mapa do celów projektowych ? opracowanie kartograficzne w geodezji obejmujące przygotowanie dokumentacji geodezyjnej (mapy sytuacyjno-wysokościowej) niezbędnej do wykonania projektu budowlanego na terenie Polski. Szczegółowy zakres i tryb wykonania mapy reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 lutego 1995 w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie1 podczas projektowania, budowy, remontu i utrzymywania obiektów budowlanych, dla których jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa_do_celów_projektowych


Mapki geodezyjne i pomiary

Geodezja to nie tylko chodzenie z urządzeniami pomiarowymi i mierzenie w terenie. Duża część pracy geodety to robota stricte papierkowa, sporo obliczeń i kalkulacji, które muszą być bezbłędne. Oczywiście pomiary również stanowią ważną część pracy w geodezji, bez nich nie byłoby czego liczyć, ani jak wykonywać mapek geodezyjnych.

Same mapki stanowią pewna podstawę w funkcjonowaniu budownictwa, to z nich właśnie wiadomo czyja działka ma jaki kształt, jaką powierzchnię i orientację w terenie (inne działki, budynki, własność itp.)


Internet i geodezja...

Zgłaszanie projektów zmian w mapkach, czy nowe mapki kiedyś odbywało się w urzędzie. Teraz jednak w dobie komputeryzacji i informatyzacji zaczęto wdrażać systemy internetowego zgłaszania zmian.

Wygodne i proste rozwiązanie pozwala na szybszy przepływ informacji oraz na łatwe sprawdzenie statusu naszych projektów w systemie, co również ułatwia pracę. Takie rozwiązanie jest wygodne również dla urzędników i interesantów, którzy nie musza już zgłaszać projektów osobiście.