Lepszy bilans cieplny w budynku!

y energetyczne dla budynków jednorodzinnych staja się coraz bardziej wyśrubowane. Za sprawą kolejnych ustaw, mających na celu obniżenie emisji CO2 oraz zwiększenie zainteresowania energią odnawialną, nowe budynku muszą s

Lepszy bilans cieplny w budynku! rekuperacja gdańsk
Rozbudowanie działania ogrzewania z pewnością przyniesie duże oszczędności, jedną z ciekawych opcji jest . Co należy wiedzieć o grzaniu?

Energetyczne normy dla budynków

Normy energetyczne dla budynków jednorodzinnych staja się coraz bardziej wyśrubowane. Za sprawą kolejnych ustaw, mających na celu obniżenie emisji CO2 oraz zwiększenie zainteresowania energią odnawialną, nowe budynku muszą spełniać bardzo konkretne normy zużycia energii.

Do niedawna próg wynosił 150 kWh/m2, w roku 2014 norma ta została zmieniona na 120kWh/m2, a w 2017 roku będzie to już 95 kWh/m2. CO oznacza, że każda nieruchomość mająca być budynkiem mieszkalnym nie może tego progu przekroczyć. Wymusza to stosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych oraz stosowanie izolacji oraz wydajnych metod ogrzewania i odzyskiwania ciepła z budynku.


Alternatywne źródła

Alternatywne źródła ogrzewania w Polsce to dalej rzadkość, może ze względu na dużą cenę takich rozwiązań, a przecież nie każda rodzina od razu buduje dom. Bo właśnie na etapie budowy trzeba już pomyśleć o ogrzewaniu i jak najlepiej zoptymalizować użyte materiały pod kątem wybranego rodzaju ogrzewania.

Przy każdym alternatywnym źródle energii trzeba brać pod uwagę jest mocne i słabe strony, oraz zabezpieczyć się na wypadek awarii. Dlatego ludzie często łączą kilka źródeł ogrzewania czy też energii.


Którędy ucieka ciepło z domu?

Energia cieplna w naszym domu lubi znajdować sobie różne drogi ucieczki poprzez tzw. mosty termiczne. Prawidłowa ocena drogi, którą ucieka ciepło wymaga użycia sprzętu umożliwiającego pomiar temperatury, może to być termometr laserowy lub kamera termowizyjna.

Po ustaleniu miejsc w których ciepło umyka z pomieszczenia, czy nieruchomości można podjąć konkretne działania mające na celu zmianę miejsca rozproszenia ciepła lub jego zatrzymania. Często dużo ciepła umyka z domu poprzez stare i nieszczelne okna, ale nieszczelność to tylko jeden problem. Ponieważ grubość szkła i ilość komór okna również ma niemałe znaczenie.