Na szybko o geodezji i sprawach z niÄ… zwiÄ…zanych

az opracowaniach geodezyjnych.Używane w pracy nie tylko geodetówLiczne sprzęty elektroniczne są wykorzystywane wielu dziedzinach związanych z przestrzenią. Kartografowie, geodeci, inżynierowie, budowniczy oraz cała masa in

Na szybko o geodezji i sprawach z nią związanych W trakcie budowy z pewnością trzeba będzie mieć człowieka od pomiarów dla przykładu. . Bez geodety żaden budynek nie mógłby powstać. Wpis o geodezji, wyliczeniach oraz opracowaniach geodezyjnych.

Używane w pracy nie tylko geodetów

Liczne sprzęty elektroniczne są wykorzystywane wielu dziedzinach związanych z przestrzenią. Kartografowie, geodeci, inżynierowie, budowniczy oraz cała masa innych wykwalifikowanych ludzi korzysta z pewnych osiągnięć współczesnej techniki. Tachimetry, dalekomierze, laserowe poziomice i miarki oraz skomplikowane systemy wymiarowania GPS. Każdy z tych sprzętów ma swoje zastosowanie, chociaż niektóre na pozór robią to samo to nie wszędzie będzie potrzebna zadana dokładność.

Często można zobaczyć geodetów z urządzeniem na trójnogu, najczęściej będzie to właśnie dalmierz, lub opcjonalnie tachimetr elektroniczny, który jest nowocześniejszą wersją dalmierza. To właśnie za ich pomocą geodeci wyliczają położenia danych obiektów w przestrzeni w odniesieniu do punktów osnowy geodezyjnej.


Zawód mierniczego

Geodeta (mierniczy) to specjalista od pomiarów i sporządzania wszelkiego rodzaju mapek. Najpopularniejsza wykonywaną przez geodetę mapką jest mapa do celów projektowych, która jest niezbędna do wydania pozwolenia na budowę oraz jej rozpoczęcia. Geodeci pracują głównie w wyspecjalizowanych firmach budowlanych oraz w biurach geodezyjnych zajmujących się pomiarami i tyczeniem różnych nieruchomości.

Geodeci, nawet Ci bez uprawnień zarabiają całkiem przyzwoite pieniądze, a pracy dla nich nie zabraknie nigdy. Więc z pewnością jest to dość dobra ścieżka kariery zawodowej.


Topografia

Topografia (z gr.: ????? topo-, "miejsce" i ????? graphia, "opisywanie") ? dział geografii zajmujący się badaniem kształtu i rysów (cech) powierzchni Ziemi lub innych planet, księżyców.

W szerszym znaczeniu topografia jest związana z lokalnymi szczegółami, wliczając w to oprócz rzeźby terenu także roślinność, cechy antropogeniczne, a nawet lokalną historię i kulturę.

W geografii i geodezji topografia dotyczy zapisu rzeźby terenu, trójwymiarowych obrazów powierzchni oraz identyfikacji specyficznych form ukształtowania terenu. We współczesnym użyciu termin ten odnosi się także do wytwarzania danych o wysokości terenu w formie elektronicznej. Termin ten dotyczy często również graficznej reprezentacji form ukształtowania terenu na mapie za pomocą różnych metod, takich jak: metoda izolinii, hipsometryczna, cieniowania czy blokdiagramu

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Topografia_(geografia)