Psycholog-kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

zek ze zrywaniem z nałogiem (Anonimowi Alkoholicy). Jednak takie poradniki są szeroko krytykowane przez środowisko badaczy i psychologów, ponieważ nie jest to pomoc zindywidualizowana pod konkretnego pacjenta. Sprawa to, że sku

Psycholog-kiedy warto skorzystać z jego pomocy? warsztaty rozwoju osobistego kraków

Istnieje wiele poradników samopomocy. Czy warto po nie sięgać?

Istnieje wiele poradników samopomocy psychologicznej jak na przykład 'program 12 kroków', który ma związek ze zrywaniem z nałogiem (Anonimowi Alkoholicy). Jednak takie poradniki są szeroko krytykowane przez środowisko badaczy i psychologów, ponieważ nie jest to pomoc zindywidualizowana pod konkretnego pacjenta.

Sprawa to, że skuteczność takich podręczników może mieć odwrotne skutki do zamierzonych i pogłębiać problem zamiast go rozwiązać. W przypadku depresji może dojść do pogłębienia ruminacji. Takie programy są też krytykowane ze względu na brak badań naukowych i kontrolnych na temat ich formuły oraz skuteczności. Krótko mówiąc samopomoc nie jest polecana dla osób z problemami, jedynie wizyta z dobrym psychologiem może pomóc.


Krótka definicja z Wikipedii. Psychoterapia Gestalt

Psychoterapia Gestalt ? stworzona przez Fritza Perlsa metoda psychoterapii czerpiąca podstawy z teorii pola Kurta Lewina (proces tworzenia postaci, likwidowanie i tworzenie kolejnej (dominująca aktualnie potrzeba) oraz psychoanalizy.

Najistotniejsze w tej metodzie (według Perlsa, Goodmana i Hefferline), są:

Terapia Gestalt zakłada, że zachowaniem człowieka zarządza proces homeostazy. Człowiek reaguje sumą utrwalonych reakcji i, aby być akceptowanym przez otoczenie, w rezultacie oddziela się od autentycznych odczuć i blokuje swój potencjał. Rezultatem alienacji - oddzielenia się od autentycznych odczuć i zmysłów - jest zablokowanie potencjału jednostki i zniekształcenie jej perspektyw. Kiedy proces samoregulacji zostaje w jakimś stopniu zaburzony, gdy organizm znajduje się w stanie braku równowagi (ja ? reszta świata) przez dłuższy czas - dochodzi do choroby psychicznej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychoterapia_Gestalt


Utrzymanie kontaktu z pacjentem

Pomoc psychologa to przede wszystkim rozmowa z pacjentem, utrzymanie z nim kontaktu i poznanie go i jego problemów. Głównym celem psychoterapii jest poprawa samopoczucia pacjenta poprzez odpowiednie prowadzenie terapii.

Psychoterapia może okazać się pomocna w różnych sytuacjach, zaczynając od problemu z wiarą w siebie, kończąc na depresji. Oczywiście kliniczną depresję leczy się farmakologicznie, ale badania dowodzą, że terapia z psychologiem może mocno przyczynić się do poprawy stanu psychicznego osoby cierpiącej na depresję.